Knightsbridge CPL24WCT 230V 24W CCT Adjustable Smart WiFi Circular LED Panel- 290mm
Order Code: CPL24WCT
Delivery Time: 3-5 days
Got a question about this product? Get in Touch
Having trouble finding what you're looking for?
We can source most electrical products.
Contact us, we're here to help.
  • Indoor use only
  • Surface mount or recess mount via adjustable fixing centres
  • 107° beam angle
  • Integral driver pre-wired with 300mm flex
  • Dimmable and colour changeable via APP
  • High lumen output 24W (3000K - 6000K)
  • Wi-Fi Connectivity: IEEE 802.11b/g/n (2.4Ghz)
Benefits
  • Control your lighting from your smartphone or tablet
  • Connect directly to your Home Wi-Fi Network no need for an additional Gateway Product
  • Control lighting On/Off via the APP or override at the normal light switch*
  • Schedule On/Off activity, including random function
  • Group fittings together to create different zones and/or scenes (Max. 100 fittings per group)
  • Easily share control among family members
  • Certified with Amazon for use with Alexa
  • Voice Control via Amazon Alexa or Google Assistant
*Fitting must be on at light switch for you to be able to control away from home
DIAMETER 290 mm
PROJECTION 15 mm
MINIMUM VOID 50 mm